• Rubriky příspěvkuPrůvodce

Aby bylo zaručeno správné a efektivní fungování okapového systému, vyplatí se vybírat okapy, svody a příslušenství od jednoho, renomovaného výrobce. Neměli bychom s tím mít sebemenší problém, protože takoví výrobci nabízejí kompletní řešení, kde jsou jednotlivé prvky dokonale sladěny.

Hlavním úkolem okapového systému je odvod dešťové vody ze střechy. Měl by také chránit fasádu a základy proti vlhkosti. Nekontrolovaný odtok vody nebo její hromadění může vést k poškození povrchové úpravy vnějších stěn – opadání omítky, vzniku podmáčených míst a v důsledku toho řas a plísní. Okapový systém má kromě praktického využití i funkci estetickou, proto by měl být sladěn s barvou střechy a fasádou.

Prvky okapového systému

Kompletní okapový systém se skládá ze okapů, svodů a spojovacích a upevňovacích prvků: kolen, spojek, rohů, T spojek, objímek, háků, žlabů, svodových nálevek, zachycovačů dešťové vody nebo usazovacích nádrží svodů. Okapový systém lze také doplnit m.j. sítěmi zabraňujícími hromadění listí v okapech, revizemi a kryty okapů pro zamezení přetečení vody.

Jednotlivé prvky systému jsou vzájemně kompatibilní – je tak zaručena správná funkce okapového systému, a také to usnadňuje jeho montáž. Komponenty jsou navíc barevně konzistentní. Okapový systém by měl být odolný vůči změnám teplot, UV záření, mechanickému poškození a korozi. V ideálním případě by měl být stejně odolný jako střešní krytina.

Ocelové okapy – výhody ocelového okapového systému

Ocelové okapy jsou vyrobeny z nejkvalitnější pozinkované oceli, díky čemuž jsou odolnější vůči korozi než surový ocelový plech. Ocel je velmi odolný materiál, s nejvyšší mechanickou pevností ze všech kovů, ze kterých jsou okapy vyráběny. Navíc je odolný vůči korozi a povětrnostním vlivům a díky hladké struktuře urychluje stékání vody z okapu. Ocelové okapy jsou také odolné vůči změnám teplot – odolávají změnám od -40 do + 100°C a tepelná roztažnost je 1mm na 4m okapu. Životnost střešních odvodňovacích systémů z oceli se odhaduje na 30-50 let, ale do značné míry závisí na znečištění ovzduší a povětrnostních podmínkách v daném regionu.

Všechny prvky a okapové příslušenství systémů Flamingo a Flamingo Magnelis jsou vyrobeny z homogenního materiálu (ocelového plechu Green Coat) dodávaného švédským koncernem SSAB. Systém Flamingo s povlakem Magnelis se vyznačuje mimořádnou životností a odolností proti korozi. Lze jej bezpečně používat v prostředí se zvýšeným rizikem koroze. Kromě standardní ochrany, srovnatelné s vlastnostmi zinkového povlaku, chrání povlak Magnelis díky zinko-hořčíkové vrstvě odkryté okapové hrany proti korozi. Sluší se dodat, že všechny dostupné barvy, ve kterých se ocelový okapový systém Flamingo vyrábí, jsou barevně sladěny s námi nabízenými střešními a fasádními krytinami.

Okapový systém PVC – výhody

Okapy z PVC, nebo-li „plastové“, jsou estetické, těsné, odolné a snadno se instalují. Jejich hlavní výhodou je flexibilita a nízká hmotnost prvků. Plastové okapové systémy nevyžadují údržbu ani natírání a zachovávají si svůj estetický vzhled po mnoho let. Plast se vyznačuje mírně omezenou odolností vůči vysokým teplotám, proto se na silně prosluněných střechách mohou okapy z PVC deformovat a časem měnit barvu. Proto se vyplatí zvolit okapy od osvědčeného výrobce, vyráběné z vhodně zvolených poměrů směsí PVC, které minimalizují možnost deformace.

Významnou výhodou okapů z PVC je jejich vysoká, cca 50letá životnost, při relativně nízkých pořizovacích a realizačních nákladech. Montáž okapů a svodů na nekomplikované střeše je tak snadná, že ji zvládnete sami, bez využití služeb profesionálů.

Okapový systém ProAqua se bude skvěle hodit na každou střechu. Tradiční půlkruhový tvar okapu byl navržen s využitím inovativních konstrukčních řešení. Zvyšují tuhost a chrání před přetečením vody. Navíc v systému ProAqua má okap speciální spojení s hákem, který vytváří zámek, který zabraňuje přesouvání okapu po montáži. Zvýšené těsnosti vodorovných spojů prvků systému bylo dosaženo díky použití speciálně navrženého těsnění s trojitým břitem. Systém je k dispozici v mnoha barvách, aby splnil požadavky i těch nejnáročnějších investorů. Důležité je, že je vyroben z materiálů, které lze recyklovat a dále zpracovávat.